Současnost klubu

Házená ve Velkém Meziříčí patří dlouhodobě k nejúspěšnějším sportům. Děje se tak především díky poctivé práci ve všech mládežnických kategoriích. Žákovská družstva hrají dlouhodobě oblastní soutěže a zúčastňují se turnajů. Kádry družstev mužů a žen tak mohou být složené výhradně z vlastních odchovanců, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný vrcholový sport ve městě. Všichni hráči a činovníci (bývalí odchovanci) pracují pro klub bez nároků na honorář. Házenkářský klub hraje při TJ Sokol Velké Meziříčí.

Všechny domácí utkání se hrají v hale "Za Světlou", kde má klub své zázemí včetně posilovny.

Historie klubu

Roku 1921 byla v tehdejším SK Velké Meziříčí založena házená žen a v roce 1931 i házená mužů. Hrálo se v prostorách městského tržiště (nyní hřiště fotbalistů). Ženy dosahovaly předních příček v soutěžích západomoravské župy a moravské ligy. Muži hráli I. A třídu. V roce 1945 přešla ligová házená (opět ženy) na nově vybudovaného hřiště s pískovým povrchem do Rudolfova parku. V té době již oddíl nese název Sokol Velkém Meziříčí. V roce 1964 je oddíl přejmenován z TJ Spartak na TJ Motorpal Velké Meziříčí a všechna družstva přešla z české házené na házenou o 7 hráčích (mezinárodní házená). V roce 1990 se házená opět "stěhuje" tentokrát do Sportovního areálu "Za Světlou", kde jsou vybudována dvě asfaltová hřiště. Na jedno z nich je v roce 1993 položen nisaplastový povrch. V listopadu 1995 je započato s výstavbou sportovní haly a budováním nových šaten.Tato stavba je na podzim roku 1996 dokončena. První rok je v hale nisaplastový povrch a na podzim roku 1997 je do haly položen nový litý povrch AH Alsagym.

Dne 29.12.2021 byla pokřtěna publikace s názvem 100 LET VELKOMEZIŘÍČSKÉ HÁZENÉ jejímž auterem je Jana Šidlová. Publikace bude od ledna k dostání v Turistickém informačním centru Velké Meziříčí a také během zápasů a turnajů přímo ve sportovní hale. Cena publikace 110 Kč.

V seriálu historických okének si můžete chronologicky přečíst o krátké útržky z historie Velkomeziříčské házené.

19) VELKOMEZIŘÍČŠTÍ HÁZENKÁŘI SLAVÍ 100 LET! aneb na scénu přichází handball!

18) Historické okénko 13

17) Historické okénko 12

16) VELKOMEZIŘÍČŠTÍ HÁZENKÁŘI SLAVÍ 100 LET! aneb vlastní hřiště je třeba zvelebovat!

15) VELKOMEZIŘÍČŠTÍ HÁZENKÁŘI SLAVÍ 100 LET! aneb na dlouhou dobu konec ženské házené

14) Historické okénko 11

13) Historické okénko 10