V minulém článku jsme se dozvěděli, jak se vedlo velkomeziříčské házené během druhé světové války. Dnes se podíváme dále a zjistíme, že když něco skončí, tak je hodně těžké na to navázat. A platilo to i tenkrát a platí to i dnes…

Na konci čtyřicátých let přešel oddíl házené pod Sokol Velké Meziříčí. Dorostenky v roce 1947 se staly vítězkami Horácké župy. Ženy hrály již pátý ročník v moravskoslezské lize a mužům se historicky podařilo do ní poprvé postoupit! Na úspěchu se podíleli tito hráči – Bílek, Buršík, Dočkal, Doležal Zdeněk a Jaroslav, Havlíček, Mutl, Pernička, Procházka a Puzrla. Udržet se v této soutěži s dalšími devíti týmy nebylo vůbec jednoduché, a proto po ročním působení, spadli muži zpět do oblastního přeboru „Střed“. Oproti tomu se zadařilo dorostencům vyhrát Horáckou župu a dorostenky v ní skončily druhé.

Soutěžní sezóna 1948–1949 přinesla jedno velké překvapení, které pocítili nejen velkomeziříčští fandové, ale příznivci házené na celé Moravě. Ženy skončily v moravskoslezské lize na čtvrtém místě, ale z důvodu nedostatku ligových hráček ukončily svoji několikaletou činnost! Bylo to velice smutné období, vždyť to byly ženy, které tady s házenou začaly a po 27 let přinášely radost, úspěchy a příkladný vztah ke sportu všem dívkám a ženám. Uzavřela se tak jedna dlouhá kapitola, která čekala dalších 13 let na své obnovení!

Mužská složka oddílu házené pokračovala dále, a kromě soutěžních zápasů v roce 1949, uskutečnila I. ročník Memoriálu Ing. Karla Pánka.  V zahajovacím ročníku se představilo šest týmů a velkomeziříčští měli hned dvě družstva. Vítězem se stal Sokol Třeboň a naši borci skončili hned za ním. Tento turnaj se těšil velké oblibě a dočkal se více jak dvaceti ročníků!

Dorostenci pokračovali s dobrou formou a opět se stali přeborníkem kraje. V roce 1951 došlo k všeobecné reorganizaci všech sportovních soutěží v tehdejším Československu. Díky tomu v roce 1952 naši dorostenci hráli krajskou soutěž Jihlava, kterou vyhráli, aniž by poznali hořkost porážky. Tito nadějní mladíci se tak dostali do výběru kraje Jihlava a mohli reprezentovat náš oddíl na mistrovství ČSR v Ostravě. Jmenovitě to byli Bílek, Doležal, Drachovský, Svoboda, Šlapal, Toman a Trojan.

V neposlední řadě rok 1952 přinesl další interní změnu. Oddíl házené opouští Sokol a přechází pod Tělovýchovnou jednotu Spartak Velké Meziříčí.

Na závěr je nutné říci, že sportovní úspěchy házené žen byly a nadále jsou jedinečnými v dějinách velkomeziříčské házené.

dorostenky-mistryne-horacke-zupy-1947_foto_zdroj_archiv_hazena__p31205

obr.1: Dorostenky, mistryně horácke župy, 1947

muzi_i__moravskoslezska_liga_1948-1949_dolezel-z_-havlicek-dole_p34403

Obr.2: Muži - I. moravskoslezská liga 1948-1949 Doležal Z., Havlíček, Doležel J., Bílek, Mutl, Kalný, Pernička, Dočkal